fight-monster-poked-studio2

Oyun Siteleri için arayüz tasarımı

Gençlerin bilgisayarla tanışma evresindeki ilk adımlarıdır oyunlar, bu nedenle de büyük ziyaretçi potansiyeli olan ve haliyle rekabetin çok fazla olduğu bir alan flash/flex oyun yayıncılığı. Peki bir bu rekabetin arasından nasıl sıyrılıp fark yaratabiliriz biraz kafa yoralım ve gelin ‘Nasıl daha iyi oyun siteleri tasarlarız?’ sorusuna cevap arayalım. Ne sunduğunuzu iyi bilin Bir oyun sayfasına […]

Gençlerin bilgisayarla tanışma evresindeki ilk adımlarıdır oyunlar, bu nedenle de büyük ziyaretçi potansiyeli olan ve haliyle rekabetin çok fazla olduğu bir alan flash/flex oyun yayıncılığı. Peki bir bu rekabetin arasından nasıl sıyrılıp fark yaratabiliriz biraz kafa yoralım ve gelin ‘Nasıl daha iyi oyun siteleri tasarlarız?’ sorusuna cevap arayalım.

Ne sunduğunuzu iyi bilin

Bir oyun sayfasına ziyaretçi sadece oyun oynamak için gelir, onlardan ikinci bir butona tıklayıp oyun sayfasına gitmelerini ya da, onlarca reklamın arasından oyunu bulup oynamaya çalışmalarını beklemeyin. Oyun oynamak istiyorlarsa, onlara oyunu gösterin.

Yaş grubunuzu belirleyin

Google böcekleri oyun oynayamazlar, Google için yayın yapmayın. Hedef kitleniz çocuklar ise ziyaretçilerinizin davranışlarını iyi tanıyın, büyük şirketlerin büyük paralar harcayarak yaptıkları analizleri,araştırmaları takip edin (evet, bu ücretsiz!). Menülerinizde fiyakalı terimler kullanmaktan kaçının, ziyaretçileriniz 5-11 yaş grubu ise onlarla onların dilinden konuşun

Çocuklar canlı renkleri sever

Tasarımınızda nispeten canlı, ama uzun süreli kullanımda gör yormayacak renklerden oluşturulmuş bir renk paleti belirleyin.

Sayfa objelerini büyük tutun.

Büyük düğmeler, kocaman form alanları ve kullanması kolay menüler tasarlayın.

Bir hikayeniz olsun

Çocuklar hikaye dinlemeyi sever, sayfanız için özel bir karakter tasarlayın ve onlara siteniz hakkında uydurduğunuz makul bir hikayeyi anlatın.

Tasarımda farklılaşın

İlginç footer alanları ve komik 404 hata sayfaları oluşturun. Çok kullanılan sayfalar için her sayfada bulunacak hızlı bağlantılar ekleyin.

Eğitime Önem verin

Çocuklar, hele ki internette sörf eden nesil, sandığınızdan daha zeki. Farkında olmasalar da, onlara bir iyilik yapın ve sitenizde oyun oynarken öğrenebilecekleri faaliyetlere yer verin. Reklam servislerinin sitenizde çocuklara uygun olmayan reklamlar yayınlamalarına izin vermeyin.

Son olarak

SEO ya da backlink herşey demek değildir. Semantik arayüzler kodlayın ve erişilebilir sayfalardan yayın yapın.
Reklam sayısını birden ikiye çıkarmak kârınızı iki kat artırıyorsa, sayfada 5 reklam bulundurmak size beş katı kazandırmaz. Ve uzun vaadede kalıcı bir başarı elde etmek için, hile yapmayın, oyunu kurallara göre oynayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, zamanla makaleyi güncellemeye çalışacağım,

İyi günler.